A „globális számítógépes hálózat” lecke összefoglalása. Lecke globális hálózat Internetes óravázlat a témában Hírek, vagy konferencia

11.02.2021 Üzleti ötletek

Az óra témája: "Az internet és a világháló"

Az óra célja : ismerkedés az Internet világhálóval és információs rendszerével - a World Wide Web-el (WWW), a benne található információk keresésének módjaival.

Feladatok: az internet, a világháló, a weblap és a weboldal fogalmának kialakítása, az internetes információkeresés készségeinek fejlesztése; fejleszteni a vizuális-figuratív gondolkodást, a kognitív érdeklődést; az információs kultúra előmozdítása, az internetes munkavégzés biztonsági szabályai

Az órák alatt

én ... Idő szervezése

II ... Motiváció kialakulása

Tanóránk témája: „Az Internet és a világháló”.
Ma megismerkedünk a világméretű globális hálózattal - az Internettel, a World Wide Web (WWW) információs rendszerrel - a világhálóval; megismerjük a benne található információkeresés módszereit.

III ... Tudásfrissítés

Az utolsó leckében a hálózatok hardveréről és szoftveréről beszéltünk. Összefoglalva:
1) Sorolja fel a számítógépes hálózatok technikai eszközeit?
2) Hogyan használják a telefonvonalakat a számítógépes hálózatokban?
3) Mi a modem és milyen funkciót lát el?

IV ... Az új anyag magyarázata

Az internet életünk részévé vált. A modern társadalomban lehetetlen elképzelni egyetlen napot az internet használata nélkül. Mi az internet?

(a tanulók először maguk fogalmaznak meg egy definíciót)

Internet - világméretű számítógépes hálózat.
Az internet több ezer helyi, ipari és regionális hálózatot egyesít szerte a világon.

Jelenleg több mint 1 milliárd ember használja az internetet.

Élettapasztalatok alapján nevezze meg, milyen lehetőségeket kínál az internet!

Mi az a World Wide Web?
Világháló - World Wide Web: a világ minden táján terjesztett, hiperhivatkozásokat tartalmazó információs rendszer, amely a világinternet technikai bázisán létezik.

A World Wide Web 2018-ban 27 éves lett.

Fogalmakkal való munka csoportban.
honlap egy külön World Wide Web dokumentum.

web szerver - egy számítógép az interneten, amely weblapokat és a velük való munkavégzéshez szükséges szoftvereket tárolja.

Weboldal - adatszakasz egy webszerveren, fizikai ill jogalany.
Minden egyes
honlap saját neve van, amelyen megtalálható.

    Önálló munkavégzés

1. számú gyakorlati munka "Munka keresővel és weboldallal"

    A Yandex vagy a Google Google rendszer keresőmezőjébe írja be kedvenc zenei csoportja nevét

    Határozza meg, milyen információkat kínál a webhely erről a csoportról

    Találja ki, milyen mintarészeket kell tartalmaznia a webhelynek, hogy megtöltse a legfontosabb információkkal

2. számú gyakorlati munka "E-mailezés"

    Óra összefoglalója

Kérdések az ellenőrzéshez:

    Adja meg az "internet", "World Wide Web", "keresőmotor", "webhely" fogalmának meghatározását.

    Sorolja fel a főbb módokat, hogy információkat találjon az interneten?
    Vii. Házi feladat

Készítsen sematikusan egy webhelyet kedvenc színészével kapcsolatos információkkal

Egy számítástechnikai óra összefoglalása.

Téma: „Globális internet.

Információk keresése az interneten”.

Osztály: 11. évfolyam

Az óra célja : tanulmányozza a globális internet szerkezetét és sajátítsa el az internetes keresés alapvető módszereit;

Feladatok:

Nevelési: ismerkedjen meg az "internet" fogalmával, tanulmányozza a keresőmotorokat és sajátítsa el az információkeresés technológiáját a globális hálózatban;

Fejlesztés: a logikus gondolkodás módszereinek kialakítása, a tárgy iránti érdeklődés fejlesztése, az információs kultúra, az elemzési és általánosítási, következtetési, látókör-tágító képesség fejlesztése;

Nevelési: pontosságra, pontosságra, önállóságra nevelés, csoportmunkában való készségek elsajátítása, együttműködés;

Egészségmegőrző: az egészségügyi előírások betartása a számítógéppel végzett munka során, a biztonsági szabályok betartása, a leckében használt formák és módszerek optimális kombinációja;

A tanulók előzetes felkészítése : korábbi számítástechnika órákon tanult anyag;

Előkészítő tanárképzés: az óra anyagának tanulmányozása, szinopszis írása;

Az óra didaktikai alapjai :

Tanítási módszerek: magyarázó és szemléletes, részben keresés.

Az óra típusa:új anyag magyarázata;

A tanulók nevelő-oktató munkájának formái: csoportos, egyéni munka.

Felszerelés: 11 számítógép, papírlapok, markerek, egyedi kérdőívek, füzetek.

Tanterv:

    Org. pillanat (1-2 perc);

    Az új anyag magyarázata (20 perc);

    Önálló munkavégzés (15 perc);

    Óra összefoglalója (3-5 perc);

Az órák alatt:

A lecke lépései

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Org. pillanat,

Az óra témájának, céljainak és célkitűzéseinek közlése;

Rövid tevékenységterv.

Helló srácok!

Tehát mai leckénk témája: „A globális internet. Információ keresése".

Előadás a leckéhez (1. melléklet).

A leckében megismerkedünk az Internettel, különféle oldalról szemléljük a globális számítógépes hálózatot, az Internetet, megismerkedünk a keresőmotorokkal és megtanuljuk, hogyan keressük meg a szükséges információkat (1. dia).

Írd le az óra témáját egy füzetbe.

Bevezetés a témába:

Felkészíteni a gyerekeket a téma észlelésére;

Koncentrálj a produktív munkára.

A világ valóban megváltozott az Internet globális számítógépes hálózatának megjelenésével. Ma anélkül, hogy elhagyná otthonát, találkozhat és kommunikálhat az ország határain túl messze eső emberekkel, különféle árukat és szolgáltatásokat vásárolhat, és még sok minden mást.

Ügyeljen a következő statisztikákra. Itt láthatjuk, hányan használják jelenleg a globális internetet. És valószínűleg egyetért velem abban, hogy az internet életünk szerves részévé vált (2. dia).

Próbáljuk meg kideríteni, mi az internet?

Adtak egy definíciót, de néhány szó hiányzik. Próbálja meg ezeket a szavakat saját maga visszaszerezni, majd leírjuk a helyes definíciót egy füzetbe (2 perc).

Az Internet egy ... ... hálózat, amely magában foglalja a ..., ... és ... milliókat ... hálózatokat és összeköttetéseket a világ minden tájáról (3. dia).

Most próbáljuk meg kiemelni az erős ill gyenge oldalai Az internet.

Méltóság

hátrányai

Fontos információforrás

Az internetről származó információk pontatlanok lehetnek

Kommunikáció különböző városokból származó emberekkel

Az ember bemehet a virtuális világba, képet alkothat magának a kommunikáció során; megjelenik az internetfüggőség

Áruk és szolgáltatások vásárlása otthonról való távozás nélkül

Megtévesztés a szervezet részéről

A tudás terjesztésének módja

Az interneten számos vírus található, amelyek megfertőzik számítógépünket

Most 2 csapatra oszlik. Az első csoport az Internet hívei, a második csoport pedig az ellenzők.

Három percen belül ki kell emelnie az internet fő előnyeit (1. csoport) és hátrányait (2. csoport).

Saját álláspontjuk elemzése, összehasonlítása, általánosítása, megfogalmazása.

A csapatkapitányok rövid (2 perces) beszédet készítenek, amelyben alátámasztják álláspontjuk téziseit.

A szurkolói csapat kapitányának beszéde.

Az ellenfél csapatkapitányának beszéde.

A csapatkapitányok beszédeiben az Internet fontossága napjainkban is megmutatkozik, és a negatív következmények elkerülése érdekében racionális használatára van állítva.

Kimenet: Sikerült különböző szemszögekből megvizsgálnunk a globális számítógépes hálózatot, az Internetet. Pozitív és negatív tulajdonságokat is feltárt. Összegezve a fentieket, megállapíthatjuk, hogy az Internet nagyon fontos információforrás, amelyet kétségtelenül használni kell, azonban nem szabad megfeledkezni a számítógépes hálózat által hordozott problémákról sem..

A meghatározást visszaállítjuk, a tanárral közösen jegyzetfüzetbe rögzítjük.

Csoportokra osztva.

Csoportmunka.

Álláspontjaik következtetése.

Az óra témája:

Fedezze fel, hogyan találhat információt az interneten;

Fontolja meg az internetes keresőmotorokat.

És most rátérünk a téma tanulmányozására. A történetem során te magad írod le a szükséges információkat (5-6. dia).

A hálózatban végzett munka során gyorsan kell navigálnia a rendelkezésre álló információmennyiség között.

Az információkeresésnek alapvetően három fő típusa van:

    Az oldal címének megadása; (7. dia)

Ez a keresés leggyorsabb módja, de csak akkor használhatja, ha ismeri a dokumentum vagy a dokumentum helyének pontos címét.

Ez a legkevésbé kényelmes módja, mivel olyan dokumentumok keresésére használható, amelyek jelentésükben csak közel állnak az aktuális dokumentumhoz.

    Keresőmotorra hivatkozva (9. dia).

A keresőmotorok címeit mindenki jól ismeri, aki az interneten dolgozik. Jelenleg a következő keresőmotorok népszerűek az internet orosz nyelvű részén: Yandex.(yandex.ru), Google(google.ru) és Turista(rambler.ru).

Keresőrendszer lehetőséget biztosít információkeresésre az interneten.

A keresőmotorok többsége a világháló oldalain keres információkat. (10. dia)

Srácok, milyen keresőket ismersz? (yandex. ru, Rambler. ru, Google. ru és még sokan mások) (11-12. dia).

Yandex. ru

Yandex - orosz rendszer keressen a weben. A cég weboldala, a Yandex.ru 1997. szeptember 23-án indult.

Megkülönböztető tulajdonság Yandex - a keresési lekérdezés finomhangolása. Ez a rugalmas lekérdezési nyelvnek köszönhetően valósul meg (13. dia).

Google. ru

Az internetes keresőmotorok vezetője. Az egyik változat szerint a Google az angol googol szó eltorzított írásmódja. A „Googol” egy matematikai kifejezés, amelyet 100 nulla követ (14. dia).

Turista. ru

A Rambler céget 1996-ban alapították.

A Rambler keresőmotor megérti és megkülönbözteti az orosz, az angol és az ukrán nyelv szavait. Alapértelmezés szerint a keresés a szó minden alakjában történik (15. dia).

A lényeg egy füzetbe van írva (függetlenül!!!)

Az anyag rögzítése

És most páros munka lesz. Leülsz a számítógépekhez. Kapsz kártyákat, amelyekre fel vannak írva a problémás kérdések. Az interneten különböző nézőpontokat kell keresnie a kérdésben, és fel kell írnia a kártyákra az url-címeket és a keresőmotorokat, amelyekben megtalálta a választ a feltett kérdésre (2. melléklet).

Egyéni munka számítógépek mögött.

Összegezve a tanulságot:

az órán szerzett ismeretek rendszerezése

    Mi az a globális számítógépes hálózat?

    Mi az a kereső?

    Milyen keresőket ismer (megtanult)?

Gyerekek értékelése a gyakorlati munkához.

Használt könyvek:

1. Gein A.G., Senokosov A.I. Informatika és IKT (alap- és szakszint). - M .: Oktatás, 2009

2. Ugrinovich N.D. Informatika és információs technológia... Tankönyv 10-11. évfolyamnak / N.D. Ugrinovics. - 4. kiadás - M .: BINOM. Tudáslaboratórium, 2007. - 511 p .: ill.

FEGYELEM ÓRA: Számítástechnika

ÓRA TÉMA: "Globális internet"

AZ ÓRA CÉLJA : Az ismeretek önálló alkalmazásának készségének fejlesztése komplexumban és új feltételekbe történő átültetésére. A globális internetes hálózat felépítésének tanulmányozása és a hálózatban történő keresés alapvető módszereinek elsajátítása.

FELADATOK:

Nevelési: az "Internet" fogalmának megismerése, keresőmotorok tanulmányozása és a globális hálózatban, e-mailben történő információkeresés technológiájának elsajátítása;

Fejlesztés: a logikus gondolkodás módszereinek kialakítása, a tárgy iránti érdeklődés fejlesztése, az információs kultúra, az elemzési és általánosítási, következtetési, látókör-tágító képesség fejlesztése;

Nevelési: pontosságra, pontosságra, önállóságra nevelés, csoportmunkában való készségek elsajátítása, együttműködés;

Egészségmegőrző: az egészségügyi előírások betartása a számítógéppel végzett munka során, a biztonsági előírások betartása, az órán alkalmazott formák és módszerek optimális kombinációja.

A tanulók előzetes felkészítése : korábbi számítástechnika leckéken tanult anyag.

TANÍTÁSI MÓDSZEREK: gyakorlati (gyakorlatok), részleges keresés, kutatás, interakció párban, csoportban, csapatban, egyéni önálló tevékenység, egyéni, csoportos, kölcsönös értékelés, önértékelés.

ÓRA TÍPUSA: kombinált óra

Az óra típusa: előadás, workshop, kutatómunka

FELSZERELÉS: modem, hub, kábelek, csatlakozók, interaktív tábla, számítógép, óra bemutató.

HASZNÁLT IRODALOM JEGYZÉKE: Számítástechnika. Bashly, 2012, "BŰN" elektronikus tankönyv.

ÓRA MOTÓ: "Művelt ember az, aki tudja, hol találja meg azt, amit nem tud." Georg Simmel

Tanterv:

Lecke szakasz

Idő, min

Idő szervezése.

Tudásfrissítés

A téma meghirdetése és a tanórai célok kitűzése

Az új anyag magyarázata

Testnevelés

Új anyag biztosítása

Visszaverődés

Óra összefoglalója. Osztályozás

Házi feladat

Kikapcsolódás

Az órák alatt

ÉN. Idő szervezése .

Üdvözlet

A hallgatóság órára való felkészültségének ellenőrzése

A jelenlét ellenőrzése a magazin által

II. Tudásfrissítés

1. Válaszoljon a kérdésekre:

2. A megadott eszközök közül (hub, kábel, telefonkábel, modem, laptopok) állítsunk össze egy helyi hálózatot és csatlakoztassunk modemet a számítógéphez (soronként egy tanuló).

ІІІ. A téma meghirdetése és a tanórai célok kitűzése

A mai lecke a következő leckesorozat folytatása számítógépes hálózatok.

Az előző leckékben megértette a helyi hálózatot, a helyi hálózat topológiáját.

Tanóránk témája" Globális internetes hálózat".

Próbáljuk meg megfogalmazni a mai óra céljait:

    ismerkedjen meg az "Internet" fogalmával, tanulmányozza a keresőmotorokat és sajátítsa el a globális hálózatban történő információkeresés technológiáját.

Bizonyítanunk kell a felhasználás hatékonyságát a globális internet.

IV. Az új anyag magyarázata

Terv

    Mi az internet?

    Hogyan csatlakozhatok az internethez?

    Információkereső portálok Google, Yandex, Rambler

    Csevegések, fórumok, ICQ

    Email

V. Testnevelés

Vi. Új anyag biztosítása

1. Hozzon létre kapcsolatot a nyilakkal:

Internet

olyan eszköz, amely lehetővé teszi a számítógépek telefonon vagy más kommunikációs vonalakon keresztüli kommunikációját

Globális hálózat

eszköz a kommunikációhoz az oldalon

Modem

olyan weboldalak halmaza, amelyeket egy közös téma, navigáció, egy közös URL egyesít, hiperhivatkozások kapcsolnak össze, és ugyanazon a szerveren találhatók

Fórum

egy állam vagy államcsoport területén található hálózatok

Weboldal

a világ legnagyobb és leghíresebb hálózata, amely számítógépek millióit egyesíti egy hatalmas hálózattá, korlátlan hozzáférést biztosítva az információkhoz és a kommunikáció lehetőségét többféle módon.

2. Végezze el a feladatokat:

1. Internetkapcsolat létrehozása?

2. Mentse el a weboldalt a számítógépére.

3. Indítsa el a böngészőt, és keressen a következővel

4. Szüntesse meg a kapcsolatot az internettel

5. Mi az a hangulatjel?

6. A levelek elküldése után mentésre kerülnek...?

7. A cím domain részebks @ posta . online . kz országot jelöl...?

8.Melyik rekord az e-mail cím?

3. Tesztelje a gyors észjárást

Ezt a tesztprogramot a jelentkezők intelligencia tesztelésére félig viccből, félig komolyan kínálják a Kaliforniai Egyetemen (USA).

Válaszoljon a kérdésekre anélkül, hogy konzultálna társaival, különben nem lehet beszélni az eredmények tisztaságáról.

    A professzor este 8 órakor lefekszik, az ébresztő pedig reggel 9 órakor indul. Meddig alszik a professzor? (1 óra)

    Ön egy Havannából Moszkvába tartó repülőgép pilótája, két átszállással Algériában. Hány éves a pilóta? (Te pilóta vagy, tehát annyi idős, amennyi vagy)

    Általában a hónap 30-án vagy 31-én ér véget. Melyik hónap a 28. (Mindenben)

    Belépsz egy ismeretlen szobába, amely elsötétült. Két lámpája van - gáz és benzin. Mit fogsz először világítani? (gyufaszál)

    10 ujj van a kezeken. Hány ujj van 10 kézben? (50)

    Hány számjegy van a 9-es számsorban "1" és "100" között? (20)

    7 gyertya égett. Z kiment. Hány gyertya maradt? (3, a többi kiégett)

    A tégla súlya 1 kg plusz még egy fél tégla. Mennyi a tégla súlya? (1 kg)

    Melyik bokor alatt ül a nyúl esőben? (nedves alatt)

VIII. Visszaverődés

    Most, kérjük, töltse ki a „Tudásaim és készségeim a globális interneten” táblázatot a mai lecke után

Az óra elején

A lecke végén

tudom

rendben

kielégítően

Nem tudom

jobban megismertem

a tudás nem változott

Mi az internet?

Mi az Email?

Mi az a weboldal?

Mi az a fórum, chat?

Meg tudom csinálni

rendben

kielégítően

Nem tudom, hogyan

jobban tanult

a képességeim ugyanazok maradtak

Kapcsolódni az internethez

Hozzon létre e-mailt

IX. Óra összefoglalója. Osztályozás

Osztályozás, tanulói megjegyzések a témához

X. Házi feladat

    Készítsen esszét a „Globális hálózat” témában Internet".

XI. Kikapcsolódás

A Csuvas Köztársaság autonóm középfokú szakképzési intézménye „Novocseboksarszki Politechnikai Főiskola”, a Csuvas Köztársaság Oktatási és Ifjúságpolitikai Minisztériuma

MÓDSZERTANI FEJLESZTÉS

nyílt óra számítástechnikából

Fejlesztő: E.V. Grigorieva,

informatika tanár

2014

Informatika óra a témában"Globális internethálózat"

Az óra céljai:

Nevelési:

  1. Megismerni a számítógépes világháló Internet alapfogalmait.
  2. Azonosítsa az internet pozitív és negatív oldalait.

Fejlesztés:

1. Kommunikációs, értelmi, információs, szervezési készségek fejlesztése.

2. Az információval való önálló munkavégzés képességének fejlesztése.

3. A kreatív gondolkodás képességének fejlesztése.

4. A tanulók kognitív potenciáljának fejlesztése.

Oktatás:

1. Beszédkultúra és kommunikációkultúra nevelése.

2. A szubjektíven jelentős problémák megoldásához szükséges információ felhasználásának elősegítése.

Az óra típusa: új anyagok tanulása.

Felszerelés : projektor, tananyagok, szóróanyagok.

Óra bemutatása

Az órák alatt

1. Szervezeti mozzanat.

Helló srácok! Ülj le!Szerintetek mi a mai óra témája?

Mai leckénk témáját a rebus kitalálása után fogod megtanulni.

Jobb. Ez a szó az Internet. Mai leckénk témája pedig a "World Wide Web"

A mai órán új fogalmakkal kell megismerkednünk: az Internet, mire való. Azonosítsa az internet pozitív és negatív oldalait.

Motiváció

Az óra témájának ismertetése után a tanár megkéri a tanulókat, hogy idézzenek fel mindent, amit az internetről tudnak, és írják be ezt az információt az „Tudom – tudni akarom – tanultam (ZHU)” táblázat első oszlopába:

A tanulók párokban bemutatják egymásnak jegyzeteik tartalmát. 2-3 tanuló a pedagógus kérésére az információ tárolásának, továbbításának, feldolgozásának módjairól általa ismert információkat ad a csoport egészének, a többiek szükség esetén kiegészítéseket, pontosításokat tesznek. A tanár felírja a táblára az alapvető információkat.

A tanár arra kéri a tanulókat, hogy töltsék ki a táblázat második oszlopát, és ehhez olyan internetes kérdéseket fogalmaznak meg, amelyekre a gyerekek nem tudják a választ. Támogatásként a hallgatóknak felajánlható egy kérdőíves listaszavak: mit, mit, hogyan, mennyit, hol, miért, mikor?

A feladat egyéni elvégzése után a tanulók csoportosan megbeszélik a kérdéseket, és kiválasztják a téma megértéséhez legérdekesebb és legfontosabb kérdéseket. A tanár ezeket is felírja a táblára.

RENDBEN! Mint kiderült, Ön sokat tud a globális internetről! Az elhangzott véleményekkel azonban mindenki azonnal egyetérthet? Valószínűleg nem.

Tehát mit kell tenni?(Ellenőrizze az információkat.)

Új anyagok tanulása.

Az internetet a XX. század 60-as éveiben hozták létre. Az amerikai hírszerző szolgálatok találták ki és hajtották végre, és állítólag csak a hadsereg, az FBI és semmi több használatára szolgált. A 80-90-es években számos regionális, ágazati, országos globális számítógépes hálózat jött létre a különböző országokban. Nemzetközi hálózatba való integrálódásukat Internetnek nevezték.

Szerinted mi az internet?

Internet - világméretű számítógépes hálózat.

Internet a számítógépek egyesítése világszerte egyetlen információs hálózatba

Milyen eszközzel csatlakozik az internethez?

Rendes telefonvonalak és készülékmodem, bérelt vonalak.

Mi más neve az Internetnek?

World Wide Web, globális hálózat...

A világháló az emberiség történetében először tette lehetővé bármilyen információ szabad cseréjét, korlátozások nélkül (államhatárok, nemzetiségi és vallási érdekek stb.).

Kezdjük azzal, hogy az Internet szó már mindannyiunk számára általánossá és ismerőssé vált. Mindannyian különböző módon magyarázhatjuk ennek a bagolynak a jelentését, de a jelentés gyakran ugyanaz marad. Tehát az egyik definíció:

Internet - az összekapcsolt számítógépes hálózatok világméretű rendszere. Az internet hálózatok hálózata!

Néha az internetet is hívják:

Globális hálózat.

World Wide Web vagy Web.

Számos jól ismert szlengopció is létezik:

Internet, sz

De hol kezdődött az egész?

1967-ben az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma úgy döntött, hogy megbízható információátviteli rendszert kell létrehozniuk. A DARPA (US Defense Advanced Research Projects Agency) viszont egy távoli számítógépeket összekötő hálózat kifejlesztését javasolta.

Egy ilyen hálózat létrehozásával több amerikai egyetemet bíztak meg. Az első hálózat neve ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) volt. Továbbá megkezdődik a számítógépes hálózatok gyors fejlődése.

Most beszéljünk arról, mire használják az internetet.

Egy számítógépes hálózat 2 funkciót tud ellátni:

  • hogy kommunikációs eszköz legyen a felhasználók között -kommunikációs funkció.
  • a megosztott információforrásokhoz való hozzáférés eszköze,információs funkció.

A hálózati felhasználók számára bizonyos információs szolgáltatások biztosításának eszközeit únInternetes szolgáltatások.

- Milyen példák vannak a kommunikációs funkcióra?

Kommunikációs szolgáltatások.

Elektronikus levél (e-mail).Segítségével üzeneteket küldhet, fogadhat e-mail fiókjába, levelezői leveleire automatikusan válaszolhat, a címük felhasználásával, leveleik alapján, levele másolatát egyszerre több címzettnek is elküldheti, a beérkezett levelet továbbíthatja. másik címre stb...

- Telekonferencia szolgáltatás -ez is postai levelezés. A telekonferencia leveleket egyidejűleg küldik ki a konferencia összes résztvevőjének. Minden konferencia egy adott témának szól.

Közvetlen kommunikációs fórumok(chat konferenciák). A résztvevők közötti kommunikáció valós időben, írásban történik. A chatkonferencia résztvevőit szintén tematikus csoportokra osztják.

Internetes telefonálás- hangkommunikáció a hálózaton keresztül valós időben.

Milyen példák vannak az információs függvényre?

Információs szolgáltatások.

Fájlátviteli szolgáltatás (FTP).A különféle célú fájlok (programfájlok, grafikák, hangok, dokumentumok) FTP-kiszolgálókon tárolódnak. Ezek a fájlok megtekinthetők, rendezhetők, a lemezekre másolhatók.

- Világháló- hiperhivatkozásokkal összekapcsolt dokumentumok hálózata. Minden címmel rendelkező dokumentumot weboldalnak nevezünk. Minden weboldal más oldalakra hivatkozik, amelyek mind ugyanazon a számítógépen, mind a weben található más számítógépeken találhatók.

Egy weboldal szöveget, képeket, hangokat tartalmazhat, és külön fájlban tárolódik.

A megszerzett ismeretek megszilárdítása

A feltett kérdésekre többféleképpen is választ kaphat. A hallgatók felsorolják a forrásokat és a keresési módszereket: hivatkozhat egy tankönyvre, bármelyik internetes keresőre. a tanár javasolja a helyszínek felkeresését.

A diákok leülnek a számítógépekhez, felkeresik az internetet, e-mailben, elmennek valamelyik virtuális múzeumba, tanulmányozzák az anyagot.

A tanulók hivatkoznak a kérdések listájára, és kiemelik azokat, amelyekre a választ találták.

A tanár felkéri a tanulókat, hogy cseréljenek információt a feltárt problémákról, azaz megszervezi a megszerzett ismeretek megszilárdítását.

Srácok, mondjátok meg, jó vagy rossz az internet az embernek?

Ennek érdekében próbáljuk meg kiemelni az internet erősségeit és gyengeségeit.

Előnyök +

Hátrányok -

Fontos információforrás

Az internetről származó információk pontatlanok lehetnek

Kommunikáció különböző városokból származó emberekkel

Az ember bemehet a virtuális világba, képet alkothat magának a kommunikáció során; megjelenik az internetfüggőség

Áruk és szolgáltatások vásárlása otthonról való távozás nélkül

Megtévesztés a szervezet részéről

A tudás terjesztésének módja

Az interneten számos vírus található, amelyek megfertőzik számítógépünket

Emelje ki az erényeket Internet és indokolja véleményét?

Operatív információkeresés;

Kommunikáció határok nélkül valós időben;

Az intelligencia, a kreatív képességek fejlesztése (az ember egy új valóságot valósít meg a számítógép segítségével, megteremti a világot)

Távoktatási lehetőség....

Mik az internet hátrányai?

Hamis információk lehetősége;

A valódi kommunikáció felváltása virtuálissal (anélkül, hogy észrevenné, az ember elveszíti a valós és a virtuális világ szélét);

Internet-függőség (az ember egy gép rabszolgaságába esik, világa a számítógép világába költözik – az internet egyik legnagyobb veszélye);

Egészségkárosodás.

Eredmények.

Mi tehát az internet az ember számára: jó vagy rossz? Mindegyikőtöknek megvan a maga véleménye.

A modern embernek szüksége van az internetre, mint információszerzési, kommunikációs eszközre, de az Internet szolgáltatásainak igénybevételekor ne feledkezzen meg a körülötte lévő emberekről és lelki világáról!

Reflexiók.

Milyen újdonságokat tanultunk ma?

Hasznosak voltak a leckében található információk? Mi a haszna?

Hol találod hasznosnak? szerinted mi a legérdekesebb?

Mit tanultál a tárgyalt témában?

Mit szeretnél tudni? (vagy feltesz egy kérdést, amire nem kaptak választ).

Házi feladat.

Keresztrejtvény összeállítása az "Interneten"

Készítettem neked egy tesztet az internet-függőségre, teszteld magad, barátaidat és szüleidet. A teszt komikus, de minden viccben van egy vicc, a többi pedig igaz!

Köszönjük a munkáját! Viszontlátásra!

Zárszó a tanár úrtól.

Szép munka! Remélem, mi magunk vontuk le a helyes következtetést: mindenki maga dönti el, hogy az internet jó vagy rossz. Meg kell próbálnunk megbizonyosodni arról, hogy továbbra is a barátunk marad.


10. lecke

Tanár Tashbaeva A.S. Tárgy: Informatika és IKT

Osztály: 11 Óra dátuma

Az óra témája: Internetes szervezés és szolgáltatások

Az óra célja: Nevelési: hozzájárulnak a fogalmak kialakításához: Az Internet kommunikációs szolgáltatásainak célja. Az internetes információs szolgáltatások célja. Alkalmazási protokollok. A WWW alapfogalmai: weblap, webszerver, weboldal, webböngésző, HTTP protokoll, URL. Keresés a címtárban: szervezet, cél. Keresési index: szervezet, cél

Fejlesztés: fejlessze a tanulók megértését a rendszerben való gondolkodás fontosságáról modern tudomány; fejleszteni kell a megszerzett tudás különböző helyzetekben történő alkalmazásának gyors megszervezésének képességét. Alkalmazza az internetes szolgáltatásokat a gyakorlati életben.

Nevelési: a tanulók kognitív érdeklődésének kialakítása és fejlesztése;
az önmagunkba és tudásunkba vetett bizalom, a munkájuk eredményeiért érzett felelősség kialakítása; csapatmunka készségeinek fejlesztése.

Az óra típusa: Lecke az új ismeretek elsajátításáról

Az óra forrásai: PC

Az órák alatt

I. Szervezési pillanat (3 perc):

A tanár köszönti a tanulókat, ellenőrzi az órai felkészültségüket, közli az óra témáját, célját.

Tanulási motiváció - ennek a témának a jelentősége a modern társadalomban, mondjon példákat az életből adatstruktúrák formájában: népszámlálás, könyvtári adatbázis, archívum stb.

II. Tudásfrissítés (12 perc): frontális hallgatói felmérés

A globális hálózatok fejlődésének története

Tudnia kell az emberi társadalom történetéből, hogy számos tudományos felfedezés és találmány nagymértékben befolyásolta annak alakulását, a civilizáció fejlődését. Ide tartozik a gőzgép feltalálása, az elektromosság felfedezése, az atomenergia elsajátítása, a rádió feltalálása stb. A termelés természetében, a mindennapi életben bekövetkező hirtelen változások folyamatai, amelyekhez fontos tudományos felfedezések és találmányok vezetnek. tudományos és technológiai forradalomnak nevezik.

A számítástechnika megjelenése és fejlődése a XX. század második felében a tudományos és technológiai forradalom legfontosabb tényezőjévé vált.

Ebben a folyamatban három szakaszt különböztetünk meg.

Első lépés Az első számítógép megalkotásával kezdődött 1945-ben. Körülbelül 30 éven keresztül a számítógépeket viszonylag kevés ember használta, főként a tudományos és ipari területeken.

Második fázis század 70-es éveinek közepén kezdődött, és a személyi számítógépek (PC-k) megjelenésével és elterjedésével kapcsolatos. A PC-k széles körben elterjedtek nemcsak a tudományban és az iparban, hanem az oktatási rendszerben, a szolgáltató szektorban és a mindennapi életben is. A PC-k egyedülállóként léptek be a házba Háztartási gépek rádióval, televízióval, magnóval együtt.

Harmadik szakasz az Internet globális számítógépes hálózatának megjelenésével kapcsolatos. Ennek eredményeként az asztalon elhelyezett személyi számítógép „ablak” lett hatalmas világ információ. Új fogalmak jelentek meg, mint a "világinformációs tér", "kibertér". Az internet elterjedése megoldja az információs egyenlőtlenség fontos társadalmi problémáját, amely a különböző országokban, különböző kontinenseken, valamint a nagyvárosokban és a periférián élők között fennáll. Éppen az internet fejlődése ad okot arra, hogy a civilizáció történetében az információs társadalom szakasza kezdődik.

A számítógépek terjedésévelszámítógépes műveltség fogalma ... Ez az ember tudásának és készségeinek szükséges szintje, amely lehetővé teszi számára, hogy a számítógépet nyilvános és személyes célokra használja.

A számítógépfejlesztés első szakaszában a számítógépes műveltség a programozási képességhez kötődik. A programozást főleg felsőoktatási intézményekben tanulták, tudósok, mérnökök, professzionális programozók birtokolták.

A második szakaszban a számítógépes műveltség általános szintjét úgy kezdték érteni, mint a személyi számítógépen való munkavégzés képességét alkalmazási programokkal, minimális szükséges művelet végrehajtását operációs rendszer környezetben. A számítógépes műveltség ezen a szinten tömeges jelenséggé válik, köszönhetően az iskolai oktatásnak, számos tanfolyamon, önálló formában.

A harmadikon A jelenlegi szakaszban az internet használatának képessége a számítógépes ismeretek fontos elemévé vált. Egy tágabb fogalom jelent meg - az információs kultúra. A globális hálózathoz csatlakozó számítógépek száma rohamosan növekszik. És egyre inkább szükségessé válik a számítógép használata más emberekkel való kommunikációhoz, távoktatáshoz, referencia információk kereséséhez, kereskedelmi tevékenységekhez és még sok máshoz.

III. Új ismeretek elsajátítása szakasz (20 perc)

Globális hálózati koncepció - egymástól nagy távolságra elhelyezkedő integrált számítógépek rendszerei - megjelentek a számítógépes hálózatok fejlesztése során. 1964-ben az Egyesült Államokban létrehoztak egy számítógépes rendszert az ellenséges rakéták közeledtének korai figyelmeztetésére. Az első globális nem katonai hálózat az amerikai ARPANET volt, amelyet 1969-ben indítottak útjára. Tudományos célja volt, és az ország több egyetemének számítógépeit egyesítette.

A múlt század 80-90-es éveiben számos ágazati, regionális országos számítógépes hálózat jött létre különböző országokban. Integrációjuk egy nemzetközi hálózatba az internetes környezet alapján történt.

Az Internet történetében fontos év volt 1993, amikor a szolgáltatás létrejött.World Wide Web (WWW) - Világméretű információs hálózat (World Wide Web). A WWW megjelenésével rohamosan megnőtt az internet iránti érdeklődés, megindult a rohamos fejlődési és terjesztési folyamat. Sokan, amikor az internetről beszélnek, pontosan a WWW-re gondolnak, bár ez csak az egyik szolgáltatása.

Az Internet egy összetett hardver és szoftver rendszer , amelyben neked és nekem kell rájönnünk. Három kérdésre próbálunk választ kapni: miből áll az Internet; Hogyan működik; mire használják. Gyakran az irodalombanaz "internet" szó helyett használja a "hálózat" kifejezést (nagy tisztelettel nagybetűvel). Mi is használjuk néha.

Internetes hardver

A fő összetevők és bármely globális hálózatszámítógépes csomópontok és kommunikációs csatornák .

Itt egy analógiát vonhatunk le a telefonhálózattal: a telefonhálózat csomópontjai automatikus telefonközpontok - automatikus telefonközpontok, amelyeket kommunikációs vonalak kötnek össze, és városi telefonhálózatot alkotnak. Minden előfizető telefonja egy adott alközponthoz csatlakozik.

A csomópontokhoz A felhasználók személyi számítógépei ugyanúgy csatlakoznak a számítógépes hálózathoz, mint az előfizetők telefonjai a telefonközpontokhoz. Ezenkívül a számítógépes hálózat előfizetőjének szerepe lehet egy személy a számítógépén keresztül, vagy egy teljes szervezet a helyi hálózaton keresztül. Ez utóbbi esetben egy helyi hálózati szerver csatlakozik a csomóponthoz.

Egy olyan szervezetet, amely hálózati környezettel adatcserét biztosít, únhálózati szolgáltató ... Az angol provider szó jelentése „szállító”, „szállító”. A felhasználó megállapodást köt a szolgáltatóval, hogy csatlakozik a csomópontjához, majd fizet a neki nyújtott szolgáltatásokért (hasonlóan ahhoz, ahogy mi a telefonhálózat szolgáltatásaiért fizetünk).

Csomó egy vagy több nagy teljesítményű számítógépet tartalmaz, amelyek állandó hálózati kapcsolatban állnak. Az információs szolgáltatásokat a gazdaszámítógépekre telepített szerverprogramok működése biztosítja.

Minden gazdagépnek saját állandó internetcíme van; ezt IP-címnek hívják .

Az IP-cím négy tizedesjegyből áll, mindegyik 0 és 255 tartományban, ponttal elválasztva. ... Például:

193.126.7.29

128.29.15.124

A Hálózat felhasználóinak számítógépei is ugyanazokat az IP-címeket kapják, de ezek csak akkor érvényesek, ha a felhasználó csatlakozik a hálózathoz, azaz minden új kommunikációs munkamenetben változnak, miközben a gazdagépek címei változatlanok maradnak.

Digitális IP-címekkel együtt működik az internetszimbolikus címrendszer , kényelmesebb és érthetőbb a felhasználók számára. Ez az úgynevezettDomain név rendszer (DNS – Domain Name System).

Például a „BINOM. Tudáslaboratórium "megfelel Domain név metodist.Lbz.ru. Ez a név három ponttal elválasztott domainből áll.

A domain névrendszer hierarchikus alapon épül fel ... A jobb oldali első tartomány (más néven utótag) a legfelső szintű tartomány, ezt követi a második szintű tartomány, és így tovább. Az utolsó (balról az első) a számítógép neve. A legfelső szintű domainek lehetnek földrajzi (kétbetűs) vagy közigazgatási (hárombetűsek). Például a ru földrajzi tartomány az orosz internetes zónához tartozik. További példák: uk - UK domain; ca - Kanada domain; de - németországi domain; jp – Japán domain. Az adminisztratív legfelső szintű domainek leggyakrabban az amerikai internetes zónához kapcsolódnak: gov - amerikai kormányzati hálózat; mil - katonai hálózat; edu - oktatási hálózat; com egy kereskedelmi hálózat.

Az internet csomópontjai között hierarchia van. ... Például egy szamarai csomópont kapcsolódik egy moszkvai csomóponthoz, amely viszont az európai gerinchálózat számos csomópontjához kapcsolódik. Utóbbiak kapcsolatban állnak az USA, Japán stb. csomópontjaival. Pedig az Internet szerkezete nem egy fa, hanem egy hálózat. Általános szabály, hogy minden csomópont nem egy, hanem sok más csomóponttal van kapcsolatban. Ezért azok az útvonalak, amelyek mentén az információ egy adott csomóponthoz érkezik, nagyon eltérőek lehetnek. Ez biztosítja a hálózat stabilitását: ha az egyik csomópont meghibásodik, a többi csomópont felé irányuló információáramlás nem szakad meg. Csak az útvonalukat változtathatják meg.

Kommunikációs csatornák A globális hálózatban számos technikai kommunikációs módszer létezik:
telefonvonalak; elektromos kábeles kommunikáció; optikai kábeles kommunikáció;
rádiókommunikáció (rádiórelé vonalakon, kommunikációs műholdakon keresztül).

A különböző kommunikációs csatornák eltérőekhárom fő tulajdonsága : sávszélesség, zajtűrés, költség .

Költség szempontjából a legdrágábbak az üvegszálas vonalak, a legolcsóbbak a telefonvonalak. Az ár csökkenésével azonban a vonal minősége is romlik: csökken az áteresztőképesség, jobban hat az interferencia. A száloptikai vonalak gyakorlatilag immunisak az interferencia ellen.

A sávszélesség az maximális sebesség információ továbbítása a csatornán keresztül. Általában kilobit per másodpercben (Kbps) vagy megabit per másodpercben (Mbps) fejezik ki.

A telefonvonalak áteresztőképessége több tíz és száz Kbit/s; az optikai vonalak és rádiókommunikációs vonalak áteresztőképességét tíz és száz Mbit/s-ban mérik.

Az évek során az internethasználók többsége betárcsázós (vagyis kapcsolt) telefonvonalon keresztül csatlakozott egy oldalhoz. Az ilyen kapcsolat egy speciális eszközzel történik, az úgynevezettmodem ... A „modem” szó két szó rövidítésének kombinációja: „jodulyator” - „dejodulator”. A modem a felhasználó számítógépére és a gazdaszámítógépre is telepítve van. A modem egy (számítógép által biztosított) diszkrét jelet folyamatos (analóg) jellé alakít (telefonkommunikációban használnak), és visszaalakítja azt. A modem fő jellemzője a maximális adatátviteli sebesség. Különböző modellekben 1200 és 56 000 bps között mozog.

A kábeles kommunikációt általában rövid távolságokon használják (ugyanabban a városban lévő különböző szolgáltatók között). Nagy távolságokon jövedelmezőbb a rádiókommunikáció használata. Manapság egyre több felhasználó tér át a kis sebességű betárcsázós kapcsolatokról a nagy sebességű, nem kapcsolt vonalakra.

Internetes szoftver

A hálózati működést bizonyos szoftverek (szoftverek) támogatják. Ez a szoftver szervereken és a felhasználók személyi számítógépein fut. Mint az alapiskola informatika szakából tudható, minden számítógépes szoftver alapja az operációs rendszer, amely az összes többi program munkáját szervezi.A gazdagép számítógépes szoftverek nagyon változatosak ... Feltételesen oszthatóalap (rendszer) és alkalmazott . Alapszoftver hálózati támogatást biztosít a protokollhozTCP / IP - a szabványos internetes protokollkészlet, azaz megoldja az információ küldésének és fogadásának problémáját.Alkalmazás szoftver a Hálózat különféle információs szolgáltatásainak kiszolgálásával foglalkozik, amelyeket általában únInternetes szolgáltatások ... A szolgáltatás egyesíti a szervereket és a kliensprogramokat, amelyek egyes alkalmazásprotokollokon keresztül adatokat cserélnek. Minden szolgáltatásnak saját programkiszolgálója van: e-mailhez, telekonferenciához, WWW-hez stb. A gazdagép egy adott internetes szolgáltatás kiszolgálójaként működik, ha az adott szolgáltatáshoz tartozó kiszolgálóprogram fut rajta. Ugyanaz a számítógép különböző időpontokban szolgálhat szerverként különböző szolgáltatásokhoz; minden attól függ, hogy éppen melyik szerverprogram fut rajta. A hálózati felhasználók PC-jén a kliens programok különféle információs szolgáltatások kiszolgálását végzik. Példák a népszerű kliensekre: Outlook Express – e-mail kliens, Internet Explorer – WWW kliens (böngésző). Amikor a felhasználó egy bizonyos internetes szolgáltatással dolgozik, kapcsolat jön létre a kliensprogramja és a webhely megfelelő kiszolgálóprogramja között. Ezen programok mindegyike kiveszi a részét az információs szolgáltatás nyújtásából. A hálózatnak ezt a működési módját únkliens-szerver technológia .

Hogyan működik az internet

Az Internet használcsomag technológia ... Ennek jobb megértéséhez képzelje el a következő helyzetet. Többoldalas dokumentumot kell küldenie egy másik városban élő barátjának (például egy ön által írt regény kinyomtatását). Az egész regénye nem fér el teljesen egy borítékban, és nem szeretné csomagpostán elküldeni - túl sokáig fog tartani. Ezután a teljes dokumentumot 4 lapra osztja, mindegyik részt egy postai borítékba helyezi, mindegyik borítékra ráírja a címet, és az egész borítékköteget a postafiókba helyezi. Például, ha a regénye 100 oldalas, akkor 25 borítékot kell küldenie. A borítékokat akár a különböző helyeken lévő különböző postaládákba is bedobhatja (szórakoztatásból, hogy megnézze, melyik érkezik meg gyorsabban). De mivel mindegyiknek ugyanaz a címe, minden borítéknak el kell jutnia a barátjához. És azt is, hogy egy barátnak kényelmesen összerakja az egész regényt, tanácsos a borítékokon feltüntetni a sorszámokat. Hasonló módon működik az információ kötegelt továbbítása az interneten. A korábban már említett TCP / IP protokoll felelős a munkájáért. Ideje kitalálni, mit jelentenek ezek a titokzatos levelek.

A csomagok közvetítőkarokként kerülnek továbbításra egyik csomópontról a másikra. Ezenkívül az ugyanabból az üzenetből származó különböző csomagok útvonalai eltérőek lehetnek. A leírt csomagátviteli mechanizmust az ábra mutatja. 2.1. Az útvonalat csomagonként külön határozzák meg. Minden attól függ, hogy a feldolgozás során hova jövedelmezőbb átvinni. Ha a hálózat valamely részén "törés" következik be, akkor a csomagok átvitele megkerüli ezt a szakaszt. Egy adott időpontban a legkülönfélébb üzenetekből származó csomagok sokasága "keveredik" bármely hálózati csatorna mentén.